IEC/EN 62040-1 Kesintisiz Güç Sistemleri - Bölüm 1: KGS İçin
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 62040-1 Kesintisiz Güç Sistemleri - Bölüm 1: KGS İçin

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 62040-1 standardı, doğru akımda bir elektrik enerjisi depolama cihazına sahip elektronik kesintisiz güç sistemleri (UPS) için geçerlidir. Bu standardın kapsamına giren kesintisiz güç sistemlerinin (UPS’lerin) birincil işlevi, alternatif bir güç kaynağının sürekliliğini sağlamaktır. Bu standart, hareketli, sabit veya bina içi, düşük voltajlı dağıtım sistemlerinde kullanım için ve operatörün erişebileceği herhangi bir alana monte edilmesi amaçlanan UPS için geçerlidir. Kesintisiz güç sistemleri ile temas edebilecek operatör veya çalışanların, belirtilen durumlarda güvenliğini sağlama gereklilikleri bu standartta yer almaktadır.

IEC/EN 62040-1 Kesintisiz Güç Sistemleri - Bölüm 1: KGS İçin

Bu standart, kesintisiz güç sistemlerinin üretici firma tarafından belirtilen şekilde kurulmasına, çalıştırılmasına ve bakımına bağlı olarak, tek bir UPS ünitesi veya birbirine bağlı UPS üniteleri sistemi olarak kurulu sistemin güvenliğini sağlamak için tasarlanmıştır.

Kesintisiz güç sistemleri, bağlantı voltajları 1000 volt alternatif akım veya 1500 volt doğru akımı aşmayan ve bir enerji depolama aygıtı içeren sabit alternatif akım çıkış voltajı verir. Takılı ve kalıcı olarak bağlanmış UPS’ler için geçerlidir. Söz konusu standardın amacı, kullanım sırasında ve özellikle belirtildiği takdirde servis ve bakım sırasında, yangın, elektrik çarpması, ısıl enerji ve mekanik tehlikeleri azaltmaktır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 62040-1 Kesintisiz güç sistemleri (KGS) - Bölüm 1: KGS için genel kurallar ve güvenlik kuralları.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 62040-1 standardı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 62040-1 standardı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp