IEC/EN 62031 LED Modülleri - Genel Aydınlatma İçin Güvenlik İle İlgili Özellikler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 62031 LED Modülleri - Genel Aydınlatma İçin Güvenlik İle İlgili Özellikler

LED tabanlı aydınlatma çözümleri, geleceğin ışık kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Diğer tüm ışık kaynaklarına göre daha küçük ve enerji açısından verimli, kontrol edilmesi kolay ve uzun ömürlüdür ve neredeyse tüm aydınlatma uygulamaları için kullanılabilir özelliktedir. 2020 yılına kadar dünya genelinde aydınlatma sistemlerinin yüzde 60’ında LED modüller kullanılacağı tahmin edilmektedir.

IEC/EN 62031 LED Modülleri - Genel Aydınlatma İçin Güvenlik İle İlgili Özellikler

Genel aydınlatma uygulamaları için LED modüllerinin (ışık yayan diyotların) kullanımı nispeten yenidir. Bu yeni elektrik ışığı kaynağı için testlere büyük oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından IEC/EN 62031 standardı hazırlanmış ve yayınlanmıştır. Bu standart, ışık yayan diyot (LED) modülleri için genel ve güvenlik gereksinimlerini açıklamaktadır. Bu standardın kapsamına giren LED modülleri şunlardır:

  • Sabit voltaj, sabit akım veya sabit güç altında çalışmak için entegre olmayan LED modülleri ve yarı entegre LED modülleri
  • Doğru akımda kullanım için 250 volta kadar besleme, veya alternatif akımda 50 Hz veya 60 Hz’de 1000 volta kadar besleme sağlayan tümleşik LED modülleri

Bu standart kapsamındaki LED modülleri, entegre, yerleşik veya bağımsız olabilir. Ancak LED lambalar bu standardın kapsamına girmemektedir. LED modülleri için performans gereksinimleri bu standart içinde yer almaktadır.

IEC/EN 62031 standardı ilk olarak 2008 yılında yayınlanmış, 2012 yılında ise ilk değişiklikler yapılmıştır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 62031 Led modülleri - Genel aydınlatma için - Güvenlik ile ilgili özellikler.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 62031 standardı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 62031 standardı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp