IEC/EN 61000-4-5 Elektromanyetik Uyumluluk (EMU) - Bölüm 4-5: Deney ve Ölçme Teknikleri - Darbe Bağışıklık Deneyi
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 61000-4-5 Elektromanyetik Uyumluluk (EMU) - Bölüm 4-5: Deney ve Ölçme Teknikleri - Darbe Bağışıklık Deneyi

Elektrik hatları anahtarlama ve yıldırım geçişlerine maruz kalmaktadır. Güç sistemi anahtarlama geçişleri, şu şekillerde olabilir: ana güç sistemi anahtarlama bozuklukları, güç dağıtım sisteminde küçük yerel anahtarlama aktivitesi veya yük değişiklikleri, anahtarlama cihazları ile ilişkili rezonans devreleri ve tesisin topraklama sistemine kısa devre ve ark gibi çeşitli sistem arızaları.

IEC/EN 61000-4-5 Elektromanyetik Uyumluluk (EMU) - Bölüm 4-5: Deney ve Ölçme Teknikleri - Darbe Bağışıklık Deneyi

IEC/EN 61000-4-5 standardı, ekipmanın bulunduğu yere bağlı olarak farklı sınıflar ve her sınıf için karşılık gelen bir üst voltaj sınırı belirlemektedir. Örneğin iyi korunan ortam, genellikle özel bir odada (sınıf 0) voltaj seviyesi 25 volt, kısmen korunan ortamda (sınıf 1) voltaj seviyesi 500 volt, kısa vadede bile kabloların iyi ayrıldığı elektrik ortamında (sınıf 2) voltaj seviyesi 1000 volt, güç ve sinyal kablolarının paralel olarak çalıştığı elektrik ortamında (sınıf 3) voltaj seviyesi 2000 volt, ara bağlantıların güç kablosu ile birlikte dış kablolar içerdiği ve hem elektronik hem de elektrik devreleri için kabloların kullanıldığı elektrik ortamında ise (sınıf 4) voltaj seviyesi 4000 volt olarak belirlenmiştir.

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 61000-4-5 standardı, anahtarlama ve yıldırım darbesi geçici akımlar sırasında oluşan yüksek gerilimlerin sebep olduğu tek yönlü darbeler ile ilgili bağışıklık kurallarını, test yöntemlerini ve önerilen test seviyelerini kapsamaktadır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 61000-4-5 Elektromanyetik uyumluluk (EMU) - Bölüm 4-5: Deney ve ölçme teknikleri - Darbe bağışıklık deneyi.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 61000-4-5 standardı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 61000-4-5 standardı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp