IEC/EN 60598-2-7 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 7: Bahçecilikte Kullanılan
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60598-2-7 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 7: Bahçecilikte Kullanılan

Bahçelerde kullanılan aydınlatma armatürlerinde de güvenlik çok önemlidir ve daha güvenli aydınlatma çözümlerine ulaşmak amacı ile bu tür armatürler farklı açılardan çok sayıda testlere tabi tutulmaktadır. Bu testler, bahçecilikte kullanılan aydınlatma armatürleri, nemli ortam, sıcaklık artışı, toprak sürekliliği, kaçak akım, tork, fiziksel darbe, askı takımları güvenliği, yalıtım aralıkları ve korozyon ve elektrik şoklarına dayanım testi başta olmak üzere birçok testi kapsamaktadır.

IEC/EN 60598-2-7 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 7: Bahçecilikte Kullanılan

Ev dekorasyonu kadar artık bahçe dekorasyonu da titizlik ve güvenlik gerektiren bir çalışmadır. Bahçe dekorasyonunun temeli ise bahçe aydınlatmasıdır. Üretici firmalar tarafından, çok estetik ve şık bahçe aydınlatma armatürleri üretilmekte ve bahçeler sadece gündüz değil geceleri de yaşanılan bir mekan haline getirilmektedir.

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan IEC/EN 60598-2-7 standardı, besleme gerilimleri 250 voltu geçmeyen tungsten filamanlı, tüp şekilli fluoresan ve diğer boşalmalı lambalar ile ilgili kriterleri belirlemektedir. Bu lambalar genelde bahçe ve avlu gibi alanlarda ya da çiçek tarhı gibi yerlerde kullanılan taşınabilir ayaklı aydınlatma armatürlerini kapsamaktadır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 8704 EN 60598-2-7 Aydınlatma armatürleri - Bölüm 2: Özel kurallar - Kısım 7: Bahçecilikte kullanılan, taşınabilir. Ancak bu standart, 2018 yılında iptal edilmiştir ve yerini TS EN 60598-2-4 standardına bırakmıştır.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60598-2-7 standardı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60598-2-7 standardı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp