IEC/EN 60598-2-6 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 6: Filamanlı Lambalar İçin Gömme Transformatörlü
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60598-2-6 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 6: Filamanlı Lambalar İçin Gömme Transformatörlü

Transformatör (veya trafo), ikiden fazla devre arasında elektrik enerjisi aktarımını elektromanyetik indüksiyon ile sağlayan bir sistemdir. Transformatörler frekans değerini değiştirmeden, gerilim ve akım değerlerini istenen şekilde değiştirmektedir. Genel olarak bir elektrik devresindeki akım ve gerilimi düşürmek veya yükseltmek için kullanılırlar. Kısaca transformatörler, devreler arası enerji aktarımı sağlamaktadır.

IEC/EN 60598-2-6 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 6: Filamanlı Lambalar İçin Gömme Transformatörlü

Aydınlatma sistemlerinde kullanılan gömme transformatörler, gerilimi yükselterek elektrik enerjisini daha uzak noktalara aktarmak içindir. Çünkü yüksek akım ile enerji iletme işlemi, büyük miktarda güç kayıplarına yol açmaktadır. Güç kayıplarını önlemek için iletme işlemi sırasında gerilim yükseltilir ve akım düşürülür.

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan IEC/EN 60598-2-6 standardı, besleme gerilimleri ve çıkış gerilimleri, birinci ve ikinci sınıf aydınlatma armatürleri için 1000 voltu ve 0 sınıfı aydınlatma armatürleri için 250 voltu geçmeyen ve filamanlı lambaların kullanıldığı gömme transformatürlü aydınlatma armatürleri ile ilgili kriterleri belirlemektedir.

Yaşam alanları, alışveriş merkezleri, idari binalar veya fabrikalar gibi alanların her biri, elektrik enerjisini ışığa dönüştüren sistemler kullanılarak aydınlatılmaktadır. Bu durum beraberinde mutlaka bir takım güvenlik kriterleri getirmektedir. Bu açıdan standartlar önemli olmaktadır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 8703 EN 60598-2-6 Aydınlatma armatürleri - Bölüm 2: Özel kurallar - Kısım 6: Filamanlı lambalar için gömme transformatörlü.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60598-2-6 standardı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60598-2-6 standardı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp