IEC/EN 60598-2-5 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 5: Projektörler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60598-2-5 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 5: Projektörler

Aydınlatma sektöründe yapılan yatırım, hem ekonomik hem de ekolojik bakımdan birok faydalar sağlamaktadır. Bu faydaları araştırmak ve incelemek, bugün bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmektedir. İhtiyaçlara uygun ve dikkatli bir şekilde tasarlanmış ve uygulanmış yüksek kaliteli ürünler içeren bir aydınlatma konsepti, hem müşterilere hem de son kullanıcılara oldukça cazip gelmektedir. Bir özelliği olmayan ve ucuz ve kalitesiz aydınlatma armatürlerinin getireceği enerji maliyeti ve aşırı ısınma yüzünden ortaya çıkan soğutma ve havalandırma maliyetleri, işletmelere zarar vermektedir. Bu bakımdan aydınlatma armatürlerinin üretiminde uluslararası standartlara uyulması büyük önem taşımaktadır. Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan IEC/EN 60598-2-5 standardı bu açıdan önemli bir fonksiyona sahiptir. Söz konusu standart, besleme gerilimleri 1000 voltu aşmayan tungsten filamanlı, tüp şekilli fluoresan ve diğer boşalmalı lambalar kullanılan projektörlere ait kriterleri belirlemektedir.

IEC/EN 60598-2-5 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 5: Projektörler

Stadyum, otopark, liman, alışveriş merkezleri ve başka birçok mekanın dış cephelerinde ve reklam panolarında kullanılan projektörlerin güvenli olması ve kolay kurulması yanı sıra estetik, sağlam ve ekonomik olması ve yüksek IP koruma sağlaması da önemli gereksinimlerdir.

Projektörlerin başka kullanım alanları da inşaat şantiye işleri, yol köprü yapım işleri ve dış mekan etkinlikleridir. Buraların aydınlatılması için kullanılan aydınlatma kulelerindeki projektörler standartlara uygun üretilmelidir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60598-2-5 Aydınlatma armatürleri - Bölüm 2: Özel kurallar - Kısım 5: Projektörler.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60598-2-5 standardı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60598-2-5 standardı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp