IEC/EN 60598-2-2 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 2: Gömme Armatürler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60598-2-2 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 2: Gömme Armatürler

Özellikle bahçelerin ve mekanların çok daha gösterişli olması için aydınlatma armatürlerinde birçok farklı tasarım öne çıkmaktadır. Sıva altı duvara ya da toprağa gömülü armatürler de bunlardan bir kaçıdır. Bahçe çitleri, çit dipleri, yürüyüş yolları ve bunlar gibi birçok alanda kullanılan gömme armatürler, farklı ışık seviyeleri ve görsellikleri ile öne çıkıyor ancak burada çok önemli bir nokta elektriksel güvenliğin sağlanmasıdır.

IEC/EN 60598-2-2 Aydınlatma Armatürleri - Bölüm 2: Özel Kurallar - Kısım 2: Gömme Armatürler

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60598-2-2 standardı bu konuda önemli bir fonksiyona sahiptir. Özellikle yere gömme tip armatürler, kullanıldığı alanlarda uzun süreli su ile temas etmemelidir. Bunun için drenaj yapılması ve zemindeki suyun suyun tahliye edilmesi önem taşımaktadır. Buna karşılık gömme armatürlerin de üretim sırasında belli kriterlere uygun olması gerekmektedir. IEC/EN 60598-2-2 standardı bu kriterleri belirlemektedir.

Gömme armatürler için elektriksel güvenlik testleri kapsamında yapılan topraklama düzeni devamlılığı, izolasyon direnci, yüksek gerilim testleri, IP testi, yalıtım direnci, ısıl test, kızaran tel testi, elektrik çarpmasına karşı koruma testleri, dielektrik dayanım testi ve kaçak akım ölçümleri, IEC/EN 60598-2-2 standardının sadece küçük bir kısmını oluşturmaktadır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60598-2-2 Aydınlatma armatürleri - Bölüm 2: Özel kurallar - Kısım 2: Gömme armatürler.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60598-2-2 standardı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60598-2-2 standardı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp