IEC/EN 60529 Mahfazalarla Sağlanan Koruma Dereceleri (IP Kodu) (Elektrik Donanımlarında)
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60529 Mahfazalarla Sağlanan Koruma Dereceleri (IP Kodu) (Elektrik Donanımlarında)

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60529 IP kodlama standardı, uluslararası koruma sınıfı olarak, çoğu zaman da giriş koruma sınıfı olarak bilinmektedir. IEC, bu standardı ilk olarak 1998 yılında tanımlamıştır. Aynı zamanda IEC üyesi olan ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) ve NEMA (Ulusal Elektrik Üreticisi Derneği) isimli kuruluşlar, söz konusu standardın gelişimine katkıda bulunmuştur.

IEC/EN 60529 Mahfazalarla Sağlanan Koruma Dereceleri (IP Kodu) (Elektrik Donanımlarında)

Bu standart genel olarak elektrik donanımlarında uygulanmaktadır ve çevre koşullarının bir ürünün çalışmasına engel olma kabiliyetini belirlemektedir. Derecelendirmeler IP harfleri ve bunu takip eden iki rakam ile yapılmaktadır. Bu değerlendirme, eller ve parmaklar gibi vücut parçaları dahil katı nesnelere, toza, yanlışlıkla temasa ve elektrik muhafazalarına su girmesine karşı sağlanan koruma derecelerini belirlemektedir. Bu standart ile tüketicilere, belirsiz pazarlama ifadelerinden daha ayrıntılı bilgiler verilmesi amaçlanmaktadır.

Örneğin, IP58 olarak derecelendirilen bir cep telefonu toza karşı dayanıklıdır ve 30 dakikaya kadar 1,5 metrelik tatlı suya batırılabilir. IP22 olarak derecelendirilen bir elektrik prizi, parmakların girişine karşı korunur ve neredeyse dikey olarak damlayan suya maruz kaldığı belli bir süre içinde hasar görmez. IP22, iç mekan kullanımı için elektrikli aksesuarların tasarımı sırasında tipik minimum gereksinimlerdir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 3033 EN 60529 Mahfazalarla sağlanan koruma dereceleri (IP kodu) (elektrik donanımlarında).

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60529 standardı test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60529 standardı test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp