IEC/EN 60335-2-9 Tost Makinaları Barbeküler, Mini Fırınlar, Elektrikli Pişiriciler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-9 Tost Makinaları Barbeküler, Mini Fırınlar, Elektrikli Pişiriciler

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-9 standardı, evlerde kullanılan pişirme, kızartma ve ızgarada pişirme gibi bir pişirme fonksiyonuna sahip elektrikli portatif cihazların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların olması gereken voltaj değeri 250 volttan fazla değildir.

IEC/EN 60335-2-9 Tost Makinaları Barbeküler, Mini Fırınlar, Elektrikli Pişiriciler

Bu standart kapsamına giren başlıca elektrikli cihazlar şunlardır: iç mekan kullanımı için barbeküler, ekmek makinaları, ızgaralar, ocaklar, gıda kurutucuları, portatif ısıtıcılar, indüksiyonlu wok ocaklar, patlamış mısır makinaları, taşınabilir fırınlar, radyant ızgaralar, kavurma makinaları, döner ızgaralar, waffle makinaları, şiş çevirme makinaları ve ekmek kızartma makinaları.

Normal ev kullanımı için tasarlanmamış, ancak dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde meslekten olmayan kişiler tarafından kullanılan aletler de bu standardın kapsamına girmektedir.

Buna karşılık, sabit fırınlar ve sabit ızgaralar, ısıtma plakaları, kızartma tavaları ve derin yağ fritözleri, mikrodalga fırınlar, dış mekan kullanımı için barbeküler, kömür veya benzeri yanıcı yakıtları yakmaya yönelik cihazlar, ticari catering için tasarlanmış aletler bu standardın kapsamına girmemektedir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 2005 EN 60335-2-9 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-9: Kızartıcılar, ızgaralar ve benzeri taşınabilir pişirme cihazları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-9 Tost makinaları barbeküler, mini fırınlar, elektrikli pişiriciler test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-9 Tost makinaları barbeküler, mini fırınlar, elektrikli pişiriciler test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp