IEC/EN 60335-2-80 Vantilatörler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-80 Vantilatörler

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-80 standardı, ev ve benzeri amaçlar için kullanılan elektrikli vantilatörlerin güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için en fazla 250 volt ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur. Bu standart kapsamına giren birkaç vantilatör örneği şunlardır: tavan vantilatörleri, kanal fanları, bölme fanları, kaide fanları ve masa fanları. Bu standart ayrıca vantilatörler ile sağlanan farklı kontroller için de geçerlidir.

IEC/EN 60335-2-80 Vantilatörler

Normal ev kullanımı için tasarlanmamış olan, ancak yine de mağazalarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılan fanlar insanlar için birer tehlike kaynağı olduğu için bu cihazlar da bu standart kapsamına girmektedir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanmış cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar ve başka cihazlar üzerine monte edilmiş fanlar.

IEC/EN 60335-2-80 standardı, uygulanabildiği kadarı ile, evlerde ve çevresinde herkesin karşılaştığı türden elektrikli cihazların ortak risklerini taşımaktadır. Bu yüzden bu cihazların sunduğu ortak tehlikeler ile ilgilenir ve standardın birincil hedefi güvenliği sağlamaktır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-80 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-80: Vantilatörler için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-80 Vantilatörler test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-80 Vantilatörler test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp