IEC/EN 60335-2-8 Elektrikli Traş Makinaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-8 Elektrikli Traş Makinaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-8 standardı, elektrikli tıraş makinaları, saç kesme makinaları ve benzeri amaçlarla kullanılan cihazların güvenliği ile ilgilidir.Bu cihazların anma gerilimleri 250 volttan fazla değildir. Manikür ve pedikür için kullanılan cihazlar da bu kapsamdadır. Normal ev kullanımı için tasarlanmamış, ancak dükkanlarda ve çiftliklerde meslekten olmayan kişiler tarafından kullanılan cihazlar gibi insanlar için tehlike kaynağı olabilecek cihazlar da bu standardın kapsamına girmektedir. Örneğin hayvan kırpma makasları ve kuaför aletleri gibi.

IEC/EN 60335-2-8 Elektrikli Traş Makinaları

IEC/EN 60335-2-8 standardı, evde ve çevresinde, insanların kullandığı elektrikli traş makinalarının ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu nedenle bu standardın temel amacı, çocuklar dahil fiziksel, duyusal veya zihinsel yetenekleri olan kişilerin, tecrübe ve bilgi eksikliği olan kişilerin ya da bunlar ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaktır.

Bu arada araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan elektrikli traş maknaları için ilave koşullar gereklidir.

Söz konusu standart, aşındırıcı veya patlayıcı bir ortamın bulunduğu yerlerde kullanılması amaçlanan traş makinaları, masaj aletleri ve tıbbi kullanım amaçlı cihazlar için geçerli değildir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-8 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-8: Elektrikli tıraş makineleri, kıl kırpıcıları ve benzeri cihazlar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-8 Elektrikli traş makinaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-8 Elektrikli traş makinaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp