IEC/EN 60335-2-79 Buharlı Temizleyiciler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-79 Buharlı Temizleyiciler

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanan IEC/EN 60335-2-79 standardı, evsel, endüstriyel ve ticari kullanımlar için tasarlanmış, 2,5 MPa ila 35 MPa arasında bir nominal basınçla çalışan ve deplasman cihazı kontrolü olmayan yüksek basınçlı temizleme cihazlarının güvenliği ile ilgilidir.

IEC/EN 60335-2-79 Buharlı Temizleyiciler

Bu standart aynı zamanda, buharlı temizlik cihazları ile hacmi 100 litreyi geçmeyen, basıncı 2,5 Mpa’yı aşmayan nominal basınçta olan bir buhar elemanı içeren yüksek basınçlı sıcak su temizleme cihazlarının parçaları için de geçerlidir.

Söz konusu standart şu sayılan yüksek basınçlı pompa tahriki güç sistemlerini kapsamaktadır: tek fazlı makinalar için 250 volt, diğer makinalar için 480 volt değerine kadar şebeke tarafından sağlanan motorlar, akülerle çalışan motorlar, içten yanmalı motorlar vehidrolik veya pnömatik motorlar.

Avrupa Birliği ülkeleri için şu sayılan makinalar EN 1829-1 standardı kapsamındadır (TS EN 1829-1 Yüksek basınçlı su püskürtme makinaları - Güvenlik kuralları - Bölüm 1: Makinalar): ev tipi buharlı temizlik cihazları, elektrikli el aletleri ve yarı sabit elektrikli el aletleri, tıbbi elektrikli ekipman, tarımsal ilaçlama makinaları, katı, sıvı olmayan aşındırıcılarla temizleme cihazları, bir üretim sürecine entegre edilmesi amaçlanan makinalar ve taşıtlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanım amaçlı makinalar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-79 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-79: Yüksek basınçlı temizleyiciler ve buharlı temizleyiciler için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-79 Buharlı temizleyiciler test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-79 Buharlı temizleyiciler test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp