IEC/EN 60335-2-75 Ödeme Aracı Olan veya Olmayan Ticari Dağıtıcılar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-75 Ödeme Aracı Olan veya Olmayan Ticari Dağıtıcılar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanan IEC/EN 60335-2-75 standardı, yiyecek, içecek ve tüketici ürünlerinin hazırlanması ve dağıtımı için tasarlanan, ödemeli veya ödemesiz ticari elektrikli dağıtıcıların güvenliği ile ilgilidir.

IEC/EN 60335-2-75 Ödeme Aracı Olan veya Olmayan Ticari Dağıtıcılar

Bu standardın kapsamına giren birkaç cihaz ve ekipman şunlardır: dökme çay veya kahve makinaları, sigara satış otomatları, ticari kullanım için sıvı ısıtma cihazları, kahve makinaları, soğutma sistemli kahve makinaları, sıcak veya soğuk içecekler sunan otomatlar, sıcak su dağıtıcıları, dondurma veya çırpılmış krema dağıtıcıları, gazetelerin, kasetlerin veya ses veya video disklerinin satışını yapan makinalar ve ambalajlarda içecek ve yiyecek ödemesi olan distribütörler.

Bu cihazların soğutma fonskiyonları için IEC/EN 60335-2-24 standardı ve mikrodalga fonksiyonları fırınlar için IEC/EN 60335-2-25 standardı esasları uygulanabilir. IEC/EN 60335-2-75 standardı aynı zamanda cihazların hijyeni ile ilgili hususları da kapsamaktadır.

Söz konusu standardın kapsamına girmeyen bazı cihazlar şu şekildedir: sadece ev içi kullanıma yönelik cihazlar, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar, toplu kullanım için elektrikli su ısıtıcıları, toplu kullanım için elektrikli su banyoları, servis makinaları ve eğlence makinaları, sadece para dağıtmak için kullanılan cihazlar, sergi mobilyaları ve elektrot tipi su ısıtıcıları olan cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-75 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-75: Ticari sergileme ve satış cihazları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-75 Ödeme aracı olan veya olmayan ticari dağıtıcılar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-75 Ödeme aracı olan veya olmayan ticari dağıtıcılar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp