IEC/EN 60335-2-74 Taşınabilen Daldırma Tipi Isıtıcılar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-74 Taşınabilen Daldırma Tipi Isıtıcılar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan IEC/EN 60335-2-74 standardı, ev tipi ve benzeri amaçlar için kullanılan elektrikli daldırma ısıtıcılarının güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların nominal gerilimi 250 volttan fazla değildir.

IEC/EN 60335-2-74 Taşınabilen Daldırma Tipi Isıtıcılar

Normal ev kullanımına yönelik olmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılması amacı ile tasarlanan başka cihazlar gibi insanlar için tehlike kaynağı olan ısıtıcılar da bu standardın kapsamına girmektedir.

Söz konusu standardın kapsamına girmeyen bazı cihazlar şu şekildedir: sıvıları ısıtma cihazları gibi taşınabilir cihazlarda bulunan ısıtma elemanları, akvaryum ısıtıcıları, sabit daldırma ısıtıcılar, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar.

IEC/EN 60335-2-74 standardı, uygulanabildiği kadarı ile, evlerde ve çevresinde herkesin karşılaştığı elektrikli cihazların ortak risklerini taşımaktadır. Bu yüzden bu tür cihazların sunduğu ortak tehlikelerle ilgilenir ve birincil hedefi güvenliği sağlamaktır. Bu tür cihazların küçük çocuklar tarafından kullanılması, gözetim altında olan kişiler tarafından kullanılması ya da bu cihazların küçük çocuklar tarafından oynanması durumları standart kapsamına girmektedir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-74 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-74: Taşınabilen daldırma tipi ısıtıcılar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-74 Taşınabilen daldırma tipi ısıtıcılar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-74 Taşınabilen daldırma tipi ısıtıcılar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp