IEC/EN 60335-2-73 Sabit Daldırma Tipi Isıtıcılar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-73 Sabit Daldırma Tipi Isıtıcılar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanan IEC/EN 60335-2-73 standardı, evlerde kullanılan elektrikli daldırma ısıtıcılarının ve kaynama noktasının altındaki bir sıcaklığa kadar su ısıtmak için bir su tankına montajı amaçlanan benzer cihazların güvenliğini ele almaktadır. Bu cihazlar için nominal voltaj, tek fazlı cihazlar için 250 volttan ve diğer cihazlar için 480 volttan fazla değildir. Su deposu, ayrı bir kazandan sağlanan sıcak suyun sirkülasyonu gibi, suyu ısıtmak için alternatif araçlara sahip olabilir. Ayrıca merkezi ısıtma kazanlarında alternatif ısıtma kaynağı olarak kullanılması için 25 kW’a kadar nominal güç girişi olan daldırma ısıtıcılar da bu standardın kapsamı dahilindedir.

IEC/EN 60335-2-73 Sabit Daldırma Tipi Isıtıcılar

Normal ev kullanımına yönelik olmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılması amacı ile tasarlanan başka cihazlar gibi insanlar için tehlike kaynağı olan ısıtıcılar da bu standardın kapsamına girmektedir.

Söz konusu standardın kapsamına girmeyen bazı cihazlar şu şekildedir: sıvı ısıtma cihazları, depolama suyu ısıtıcıları ve anlık su ısıtıcıları gibi cihazlara monte edilmiş ısıtma elemanları, akvaryum ısıtıcıları, taşınabilir daldırma ısıtıcılar, araba ve otobüsler için olan motor ön ısıtıcıları ve sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-73 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-73: Sabit daldırma tipi ısıtıcılar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-73 Sabit daldırma tipi ısıtıcılar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-73 Sabit daldırma tipi ısıtıcılar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp