IEC/EN 60335-2-64 Ticari Amaçlı Mutfak Cihazları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-64 Ticari Amaçlı Mutfak Cihazları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-64 standardı, normal ev kullanımı için tasarlanmış olmayan ve elektrik ile çalışan ticari mutfak cihazlarının güvenliği ile ilgilidir. Bir faz ile nötr arasında bağlanan tek fazlı cihazlar en fazla 250 volt, diğer cihazlar ise en fazla 480 volt anma gerilimi ile çalışırlar. Bu mutfak cihazları örneğin restoranlar, kantinler, hastaneler, fırınlar ve kasaplar gibi ticari işletmelerde kullanılır.

IEC/EN 60335-2-64 Ticari Amaçlı Mutfak Cihazları

Bu standart kapsamında giren başlıca mutfak cihazları şunlardır: sıvı veya yiyecek karıştırıcıları, yoğurucular, çırpıcılar, öğütücüler, rendeler, kıyma makinaları, dilimleyiciler, soyucular, konserve açacakları, kahve değirmenleri, yiyecekleri yıkamak ve kurutmak için kullanılan makinalar, pasta silindirleri, erişte şerit kesicileri ve gıda işlemcileri.

Bu standart, taşımayı kolaylaştırmak amacı ile ilave parça kullanmadan monte edilen cihazlar için de geçerlidir. Başka enerji türlerinden yararlanan cihazların elektrikli kısımları da bu standart kapsamına girmektedir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: yiyeceklerin seri üretimi için sürekli kullanılan işlem cihazları, gıda dağıtım kayışları gibi bağımsız taşıma ekipmanları, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanmış cihazlar ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar ve tıbbi kullanım amaçlı cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-64 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-64: Ticari amaçla kullanılan elektrikli mutfak makinalari için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-64 Ticari amaçlı mutfak cihazları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-64 Ticari amaçlı mutfak cihazları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp