IEC/EN 60335-2-61 Isıl Depolamalı Oda Isıtıcılar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-61 Isıl Depolamalı Oda Isıtıcılar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-61 standardı, evlerde ve benzeri yerlerde kullanılmak üzere, içinde bulundukları ortamı ısıtmak için tasarlanan elektrikli termik depo oda ısıtıcılarının güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için 250 volta ve diğer aletler için 480 volttan yüksek değildir.

IEC/EN 60335-2-61 Isıl Depolamalı Oda Isıtıcılar

Normal ev kullanımı için tasarlanmış olmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılmakta olan ısıtıcılar da insanlar için tehlike kaynağı olarak kabul edilmekte ve bu standart kapsamında değerlendirilmektedir.

IEC/EN 60335-2-61 standardı, evlerde ve çevresinde insanların kullandığı başka elektrikli cihazlarda karşı karşıya kalınan ortak tehlikeler ile ilgilidir.

Söz konusu standart sadece kendi kendine yeten termal depo oda ısıtıcıları için geçerlidir. Bununla birlikte, diğer termal depolama oda ısıtıcıları için gereklilikleri ve test özelliklerini belirlemek için makul olarak uygulanabildiği ölçüde bu standart geçerlidir. Doğrudan etkili ısıtma elemanlarını içeren ısıtıcılar için, IEC/EN 60335-2-30 standardı uygulanabilir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: bina yapısına dahil edilen ısıtıcılar, sauna ısıtıcıları, merkezi ısıtma sistemleri, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar ve oda ısıtması için esnek levha ısıtma elemanları.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-61 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-61: Isıl depolamalı oda ısıtıcıları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-61 Isıl depolamalı oda ısıtıcılar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-61 Isıl depolamalı oda ısıtıcılar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp