IEC/EN 60335-2-60 Girdaplı Banyolar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-60 Girdaplı Banyolar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-60 standardı, evlerde ve benzeri yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış olan iç mekan kullanımı ve jakuzi kaplıcaları için elektrikli jakuzi banyolarının güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için en fazla 250 volt ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur. Bu standart ayrıca geleneksel banyolarda hava veya su dolaşımını sağlayan cihazlar için de geçerlidir.

IEC/EN 60335-2-60 Girdaplı Banyolar

Normal ev kullanımı için amaçlanmayan ancak otellerde, spor salonlarında ve benzeri yerlerde kullanılması amaçlanan cihazlar da insanlar için tehlike kaynağı olarak kabul edilmekte ve bu standart kapsamında değerlendirilmektedir.

Ayrıca IEC/EN 60335-2-60 standardı, evlerde ve çevresinde insanların kullandığı başka elektrikli cihazlarda karşı karşıya kalınan ortak tehlikeler ile ilgilidir. Bu nedenle bu tür elektrikli cihazların küçük çocuklar tarafından kullanılması, gözetim altında olan kişiler tarafından kullanılması ya da bu cihazların küçük çocuklar tarafından oynanması durumları standart kapsamına girmektedir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: yüzme ve hareket egzersiz havuzlarında su dolaşımı için kullanılan ekipman, yüzme havuzları için temizlik ekipmanı, tıbbi amaçlara yönelik cihazlar ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-60 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-60: Girdaplı banyolar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-60 Girdaplı banyolar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-60 Girdaplı banyolar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp