IEC/EN 60335-2-6 Elektrikli Fırınlar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-6 Elektrikli Fırınlar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-6 standardı, sabit elektrikli pişirme alanlarının, ocakların, fırınların ve ev içi kullanım için benzer elektrikli cihazların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların anma gerilimleri, bir faz ile nötr arasında bağlanan tek fazlı cihazlar için 250 volttan, diğer cihazlar için 480 volttan fazla değildir. Bu uluslararası standart ayrıca gemilerde kullanılması amaçlanan fırınlar için bazı gereklilikler de içermektedir.

IEC/EN 60335-2-6 Elektrikli Fırınlar

Bu standardın kapsamına giren birkaç cihaz şunlardır: saplı ızgaralar, ızgaralar indüksiyon ocakları, pirolitik kendi kendini temizleyen fırınlar ve buharlı fırınlar.

Uygulanabildiği kadarı ile IEC/EN 60335-2-6 standardı, evde ve çevresinde, insanların kullandığı elektrikli fırınların ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu nedenle bu standardın temel amacı, çocuklar dahil fiziksel, duyusal veya zihinsel yetenekleri olan kişilerin, tecrübe ve bilgi eksikliği olan kişilerin ya da bu fırın ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaktır.

Bu arada söz konusu standart, sadece ticari yemek hizmeti vermek için tasarlanan elektrikli fırınlar için, aşındırıcı veya patlayıcı bir atmosferin bulunduğu yerlerde kullanılması amaçlanan fırınlar için, ızgaralar, tost makineleri ve benzeri portatif pişirme cihazları için ve mikrodalga fırınlar için geçerli değildir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-6 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-6: Sabit ocaklı fırınlar, ocaklar, fırınlar ve benzeri cihazlar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-6 Elektrikli fırınlar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-6 Elektrikli fırınlar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp