IEC/EN 60335-2-59 Böcek Öldürücüler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-59 Böcek Öldürücüler

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-59 standardı, evlerde ve benzeri yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış elektrikli böcek öldürücü cihazların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların anma gerilimleri 250 volttan fazla değildir.

IEC/EN 60335-2-59 Böcek Öldürücüler

Normalde evlerde kullanıma yönelik olmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde, meslekten olmayan kişiler tarafından kullanılması amaçlanan cihazlar da insanlar için tehlike kaynağı olarak kabul edilmektedir ve bu cihazlar da bu standart kapsamında değerlendirilmektedir.

IEC/EN 60335-2-59 standardı, evlerde ve çevresinde insanların kullandığı başka elektrikli cihazlarda karşı karşıya kalınan genel riskler ile ilgilidir ve bu nedenle söz konusu standardın birincil hedefi güvenliği sağlamaktır. Ayrıca bu tür elektrikli cihazların küçük çocuklar tarafından kullanılması, gözetim altında olan kişiler tarafından kullanılması ya da bu cihazların küçük çocuklar tarafından oynanması durumları standart kapsamına girmektedir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: buharlaşmış kimyasallar yayarak çalışan aletler, ultrasonik dalgalar yayan cihazlar ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar.

Boşaltma lambaları veya tungsten filamanlı lambalarla çalışan cihazlarda, IEC/EN 60598-1 standardı, makul olduğu kadar geçerlidir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-59 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-59: Böcek öldürücüler için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-59 Böcek öldürücüler test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-59 Böcek öldürücüler test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp