IEC/EN 60335-2-58 Ticari Amaçlı Bulaşık Makinaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-58 Ticari Amaçlı Bulaşık Makinaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-58 standardı, evlerde kullanılmak üzere tasarlanmamış, elektrik ile çalışan bulaşık makinalarının ve tabak, bulaşık, züccaciye, çatal-bıçak takımı ve benzeri eşyaların yıkanmasında kullanılan, su ısıtması veya kurutması için ya da kurutmadan kullanılan araçların güvenliği ile ilgilidir. Bu tür cihazların anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için an fazla 250 volt ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur. Bu cihazlar genel olarak restoranlar, kantinler, hastaneler, fırınlar ve kasaplar gibi ticari işletmelerde kullanılmaktadır.

IEC/EN 60335-2-58 Ticari Amaçlı Bulaşık Makinaları

Bu tür cihazların başlıca örnekleri, konveyörlü bulaşık makinaları, toplu bulaşık makinaları ve fırçalama makinalarıdır.

Çalışırken başka enerji kaynaklarından yararlanan cihazların elektrikli kısmı da bu standart kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-58 standardı, evlerde ve çevresinde insanların kullandığı başka elektrikli cihazlarda karşı karşıya kalınan ortak tehlikeler ile ilgilidir. Bu yüzden söz konusu standardın birincil hedefi güvenliği sağlamaktır.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanmış aletler, tıbbi malzemelerin işlenmesinde kullanılan sterilizatörler ve yıkayıcı dezenfektörler, cihazla sınırlı olmayan ayrı tahrikli taşıma cihazları ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar ve tıbbi kullanım amaçlı cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-58 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-58: Ticari, elektrikli bulaşık makinaları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-58 Ticari amaçlı bulaşık makinaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-58 Ticari amaçlı bulaşık makinaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp