IEC/EN 60335-2-56 Projeksiyon Cihazları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-56 Projeksiyon Cihazları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanan IEC/EN 60335-2-56 standardı, ev ve benzeri amaçlar için tasarlanan elektrikli projektörlerin ve benzer cihazların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların nominal voltajları en fazla 250 volttur. Bu standart kapsamına giren başlıca cihaz örnekleri şunlardır: efekt projektörleri, film şeridi projektörleri, film izleyicileri, mikroskop projektörleri, hareketli görüntü projektörleri, opak projektörler (episkoplar), opak şeffaflık projektörleri (epidiaskoplar), tepegöz projektörleri, fotografik büyütücüler, foto çoğaltma cihazları, slayt projektörleri (diaskoplar) ve slayt sıralama cihazları. Bu cihazların bir kısmı ses yükselticileri içerebilir.

IEC/EN 60335-2-56 Projeksiyon Cihazları

Buna karşılık şu cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: LCD ve video projektörleri, mikrografik ofis ekipmanları, genişliği 16 mm’yi geçen filmler için hareketli görüntü projektörleri, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar ve tıbbi kullanım amaçlı cihazlar.

Söz konusu standart, evlerde ve çevresinde insanların kullandığı başka elektrikli cihazlarda karşı karşıya kalınan ortak tehlikeler ile ilgilidir. Bu yüzden bu tür elektrikli cihazların küçük çocuklar tarafından kullanılması, gözetim altında olan kişiler tarafından kullanılması ya da bu cihazların küçük çocuklar tarafından oynanması durumları standart kapsamına girmektedir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-56 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-56: Projeksiyon makinaları ve benzeri cihazlar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-56 Projeksiyon cihazları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-56 Projeksiyon cihazları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp