IEC/EN 60335-2-55 Akvaryum ya da Bahçe Havuzlarında Kullanılan Elektrikli Cihazlar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-55 Akvaryum ya da Bahçe Havuzlarında Kullanılan Elektrikli Cihazlar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-55 standardı, evlerde ve benzeri amaçlarla akvaryumlarda ve bahçe havuzlarında kullanılmak üzere tasarlanan elektrikli cihazların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların nominal voltajları en fazla 250 volttur. Bu standart kapsamına giren başlıca cihaz örnekleri şunlardır: havalandırıcılar, akvaryum ısıtıcıları, otomatik yiyecek dağıtıcıları ve çamur emme aletleri.

IEC/EN 60335-2-55 Akvaryum ya da Bahçe Havuzlarında Kullanılan Elektrikli Cihazlar

Söz konusu standart, evlerde ve çevresinde insanların kullandığı başka elektrikli cihazlarda karşı karşıya kalınan ortak tehlikeler ile ilgilidir. Bu nedenle bu tür elektrikli cihazların küçük çocuklar tarafından kullanılması, gözetim altında olan kişiler tarafından kullanılması ya da bu cihazların küçük çocuklar tarafından oynanması durumları standart kapsamına girmektedir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: pompalar, diğer portatif daldırma ısıtıcıları, akvaryumlar ve bahçe havuzları için aydınlatma armatürleri, 100 W’ı geçen nominal güç girişine sahip dış mekanda kullanıma yönelik cihazlar, sadece profesyonel kullanım amaçlı cihazlar ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-55 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-55: Akvaryumlar ve bahçe havuzlarında kullanılan elektrikli cihazlar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-55 Akvaryum ya da bahçe havuzlarında kullanılan elektrikli cihazlar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-55 Akvaryum ya da bahçe havuzlarında kullanılan elektrikli cihazlar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp