IEC/EN 60335-2-52 Ağız Sağlığı Cihazları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-52 Ağız Sağlığı Cihazları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanan IEC/EN 60335-2-52 standardı, evlerde ve çevresinde kullanmak üzere tasarlanan elektrikli ağız hijyeni cihazlarının güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların nominal anma değerleri 250 volttan fazla değildir. Bu standart tarafından kapsanan cihazlar, oral irrigatörler (ağız banyoları) ve elektrikli diş fırçalarıdır.

IEC/EN 60335-2-52 Ağız Sağlığı Cihazları

IEC/EN 60335-2-51 standardı, genel olarak evlerde ve çevresinde herkesin karşılaştığı elektrikli cihazların ortak risklerini taşımaktadır ve bu tür cihazların sunduğu ortak tehlikelerle ilgilenir. Bu yüzden söz konusu standardın birincil hedefi güvenliği sağlamaktır. Ağız sağlığı cihazlarının küçük çocuklar tarafından kullanılması, gözetim altında olan kişiler tarafından kullanılması ya da bu cihazların küçük çocuklar tarafından oynanması durumları standart kapsamına girmektedir. Ancak bu standart, tıbbi amaçlar için kullanılan cihazlar için geçerli değildir.

Bu arada standart esaslarına göre, araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan cihazlar için ilave bir takım koşullar gereklidir.

Bu standart, ağız sağlığı cihaz ve aksesuarlarının taşıması gereken temel gereklilikleri belirlemekte ve bunların kullanımı sırasında hastaların ve uygulayıcıların sağlık ve güvenliği açısından ortaya çıkacak tehlikelere karşı korunmalarını sağlamaktadır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-52 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-52: Ağız sağlığı cihazları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-52 Ağız sağlığı cihazları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-52 Ağız sağlığı cihazları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp