IEC/EN 60335-2-51 Isıtma Pompaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-51 Isıtma Pompaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan IEC/EN 60335-2-51 standardı, ısıtma sistemlerinde veya servis suyu sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanan ve 300 W’ı aşmayan nominal bir güç girişine sahip olan, sabit voltajı tek faz için en fazla 250 volt olan elektrik sabit sirkülasyon pompalarının güvenliği ile ilgilidir. Pompanın hidrolik ve elektrikli parçaları aynı mahfaza içinde olabilir. Bu şekilde su motordan akar ve bir soğutucu olarak işlev görür.

IEC/EN 60335-2-51 Isıtma Pompaları

Evlerde ve çevresinde kullanmak için tasarlanmış olmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde, meslekten olmayan kişiler tarafından kullanılması amaçlanan bazı cihazlar gibi insanlar için tehlikeli görüldüğü için, bu tür ısıtma pompaları da bu standart kapsamında değerlendirilmektedir.

IEC/EN 60335-2-51 standardı, uygulanabildiği kadarı ile, evlerde ve çevresinde herkesin karşılaştığı elektrikli cihazların ortak risklerini taşımaktadır ve bu tür cihazların sunduğu ortak tehlikelerle ilgilenir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: su dışındaki dolaşım sıvıları için pompalar, sirkülasyon pompaları dışındaki pompalar, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-51 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-51: Isıtma ve kullanma suyu tesisatındaki sabit dolaşım pompaları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-51 Isıtma pompaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-51 Isıtma pompaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp