IEC/EN 60335-2-50 Ticari Amaçlı Benmariler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-50 Ticari Amaçlı Benmariler

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-50 standardı, evlerde kullanım için tasarlanmayan ve elektrik ile çalışan ticari benmari cihazlarının güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için en fazla 250 volt ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur. Bu tür cihazlar, restoranlar, kantinler, hastaneler ve pastaneler gibi ticari işletmelerde kullanılmaktadır. Benmari yönteminde, bir kap kaynar ısıdaki suya oturtulur ve kap içindeki malzeme ısıtılır veya eritilir. Özellikle doğrudan ateşe oturtulduğu zaman yanma tehlikesi olan gıda maddelerinde bu yöntem tercih edilir.

IEC/EN 60335-2-50 Ticari Amaçlı Benmariler

Çalışırken başka enerji kaynaklarından yararlanan cihazların elektrikli kısmı da bu standart kapsamına girmektedir. Bu arada araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan bu tür cihazlarda ilave koşullar gereklidir.

IEC/EN 60335-2-50 standardı, uygulanabildiği kadarı ile, evlerde ve çevresinde herkesin karşılaştığı elektrikli cihazların ortak risklerini taşımaktadır ve bu tür cihazların sunduğu ortak tehlikelerle ilgilenir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar ve yiyeceklerin seri üretimi için kullanılan sürekli işlem cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-50 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-50: Ticari, elektrikli benmariler için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-50 Ticari amaçlı benmariler test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-50 Ticari amaçlı benmariler test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp