IEC/EN 60335-2-5 Bulaşık Makinaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-5 Bulaşık Makinaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-5 standardı, ev ve benzeri amaçlarla üretilen ve bulaşık, çatal bıçak takımı ve diğer mutfak eşyalarının yıkanması ve durulanması için tasarlanan bulaşık makinalarının güvenliğini ele almaktadır. Bu makinaların anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için 250 volttan ve diğer cihazlar için 480 volttan fazla değildir. Normal ev ve benzeri kullanım amaçlı ve dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftlikte meslekten olmayan kişiler tarafından da kullanılan bulaşık makinaları bu standart kapsamına girmektedir. Bununla birlikte eğer bulaşık makinası, ticari amaçlı kullanılan diğer mutfak eşyalarını ve gereçlerini profesyonelce yıkamak ve durulamak için tasarlandıysa, ev ve benzeri kullanımlar için uygun görülmemektedir.

IEC/EN 60335-2-5 Bulaşık Makinaları

Uygulanabildiği kadarı ile IEC/EN 60335-2-5 standardı, evde ve çevresinde, insanların kullandığı bulaşık makinalarının ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu nedenle asıl amaçlanan, çocuklar dahil fiziksel, duyusal veya zihinsel yetenekleri olan kişilerin, tecrübe ve bilgi eksikliği veya talimat olmadan makinayı kullanan kişilerin ya da bu makina ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaktır. Bu standart sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan bulaşık makinaları için geçerli değildir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-5 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-5: Bulaşık makinaları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-5 Bulaşık makinaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-5 Bulaşık makinaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp