IEC/EN 60335-2-49 Ticari Amaçlı Sıcak Dolaplar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-49 Ticari Amaçlı Sıcak Dolaplar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanan IEC/EN 60335-2-49 standardı, evlerde ve çevresinde kullanılması amaçlanmayan ve elektrik ile çalışan ticari sıcak dolapların güvenliği ile ilgilidir. Bu dolapların anma gerilimleri, bir faz ile nötr arasına bağlanmış tek fazlı cihazlar için en fazla 250 volt ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur. Üstten ısıtmalı sıcak dolaplar veya çanak çömlek ısıtıcıları ya da ısıtılmış rafları ve masaları olan sıcak dolaplar da bu standardın kapsamına girmektedir. Bu tür cihazlar örneğin restoranlar, kantinler, hastaneler ve pastaneler gibi ticari işletmelerde kullanılmaktadır. Çalışırken başka enerji kaynaklarından yararlanan cihazların elektrikli kısmı da bu standart kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-49 Ticari Amaçlı Sıcak Dolaplar

IEC/EN 60335-2-49 standardı, uygulanabildiği kadarı ile, evlerde ve çevresinde herkesin karşılaştığı elektrikli cihazların ortak risklerini taşımaktadır ve bu tür cihazların sunduğu ortak tehlikelerle ilgilenir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar, yiyeceklerin seri üretimi için kullanılan sürekli işlem cihazları ve benmari cihazları.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-49 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-49: Ticari amaçla kullanılan elektrikli sıcak dolaplar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-49 Ticari amaçlı sıcak dolaplar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-49 Ticari amaçlı sıcak dolaplar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp