IEC/EN 60335-2-47 Ticari Amaçlı Kaynatma Tavaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-47 Ticari Amaçlı Kaynatma Tavaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-47 standardı, evlerde ve çevresinde kullanım için amaçlanmayan ve elektrik ile çalışan ticari kaynatma kazanlarının güvenliği ile ilgilidir. Bu kazanların anma gerilimleri, bir faz ile nötr arasına bağlanmış tek fazlı cihazlar için en fazla 250 volt ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur. Bu tür cihazlar örneğin restoranlar, kantinler, hastaneler, pastaneler ve kasaplar gibi ticari işletmelerde kullanılmaktadır. Çalışırken başka enerji kaynaklarından yararlanan cihazların elektrikli kısmı da bu standart kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-47 Ticari Amaçlı Kaynatma Tavaları

IEC/EN 60335-2-47 standardı, uygulanabildiği kadarı ile, evlerde ve çevresinde herkesin karşılaştığı elektrikli cihazların ortak risklerini taşımaktadır ve bu tür cihazların sunduğu ortak tehlikelerle ilgilenir.

Bu arada araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan bu tür cihazlarda ilave koşullar gereklidir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar ve yiyeceklerin seri üretimi için kullanılan sürekli işlem cihazları.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-47 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-47: Ticari amaçla kullanılan elektrikli kaynatma tavaları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-47 Ticari amaçlı kaynatma tavaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-47 Ticari amaçlı kaynatma tavaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp