IEC/EN 60335-2-45 Taşınabilir Elektrikli Isıtıcılar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-45 Taşınabilir Elektrikli Isıtıcılar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-45 standardı, ev içi ve benzeri amaçlar için kullanılan portatif (taşınabilir) elektrikli ısıtma aletlerinin ve benzeri cihazların güvenliği ile ilgilidir. Genel olarak bu cihazların nominal gerilimleri 250 voltun üzerinde değildir. Normal ev kullanımı için tasarlanmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılan taşınabilir elektrikli ısıtıclar da insanlar için bir tehlike kaynağı olduğu için, bu standardın kapsamına girmektedir. Bu arada bir destek üzerine monte edilerek kullanılan cihazlar da bu standardın kapsamı dahilindedir.

IEC/EN 60335-2-45 Taşınabilir Elektrikli Isıtıcılar

Bu standart kapsamına giren birkaç cihaz şunlardır: tutkal tabancaları, dağlama araçları, boru lehimleme araçları, ısı tabancaları, ev tipi film kaynak cihazları, boya sıyırıcıları, sıyırma penseleri, lehim tabancaları, aşındırma araçları, tutuşturucular, plastik kesme aletleri ve termoplastik boru kaynak aletleri.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: motorlu el aletleri, taşınabilir motorla çalışan elektrikli cihazlar, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar, yüksek frekanslı ısıtma kullanan cihazlar ve ark kaynağı ekipmanı.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-45 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-45: Elektrikli taşınabilir ısıtma aletleri ve benzeri cihazlar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-45 Taşınabilir elektrikli ısıtıcılar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-45 Taşınabilir elektrikli ısıtıcılar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp