IEC/EN 60335-2-44 Ütü Makinaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-44 Ütü Makinaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan IEC/EN 60335-2-44 standardı, ev içi ve benzeri amaçlar için kullanılan elektrikli ütülerin güvenliği ile ilgilidir. Bu ütülerin anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için en fazla 250 volt ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur.

IEC/EN 60335-2-44 Ütü Makinaları

Normal ev kullanımına yönelik olmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılmak üzere tasarlanan ütü makinaları da bu standardın kapsamı dahilindedir.

Bu standart kapsamına giren birkaç cihaz şunlardır: tek kişilik kullanım için ütü presleri, tek kişilik kullanım için döner ütüler, pantalon ütüleri ve pres ütüler.

IEC/EN 60335-2-44 standardı, uygulanabildiği kadarı ile, evlerde ve çevresinde herkesin karşılaştığı elektrikli cihazların ortak risklerini taşımaktadır. Bu nedenle ütü makinalarının küçük çocuklar tarafından kullanılması veya gözetim altında olmayan kişiler tarafından kullanılması ya da küçük çocuklar tarafından oynanması durumlarını kapsamaktadır.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: birden fazla kişi tarafından işletilen döner ütüler (bu tür aletlerin silindir uzunluğu normal olarak 1,6 metreden fazladır), sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar ve elektrikli ütüler.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-44 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-44: Ütü makinaları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-44 Ütü makinaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-44 Ütü makinaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp