IEC/EN 60335-2-43 Çamaşır Kurutucular
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-43 Çamaşır Kurutucular

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanan IEC/EN 60335-2-43 standardı, ev ve benzeri amaçlar için kullanılan, içinde ılık hava akımı bulunan raflardaki tekstil ürünlerini kurutmaya yarayan, veya ayakkabı ya da eldiven kurutmaya yarayan çamaşır makinaları, ya da elektrikli havlu askısı benzeri kurutma amaçlı giysi kurutucuları gibi cihazların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların çalışma nominal voltajları 250 voltun üzerinde değildir. Giysi rafları bir dolapta sabit veya serbest duruyor olabilir. Hava sirkülasyonu doğal veya sonradan yaratılmış olabilir.

IEC/EN 60335-2-43 Çamaşır Kurutucular

IEC/EN 60335-2-43 standardı, ticari işletmelerde kullanılan elektrikli cihazlarda karşılaşılan genel riskler ile ilgilidir ve bu nedenle söz konusu standardın birincil hedefi güvenliği sağlamaktır.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sıkma çıkarıcılar, çamaşır kurutma makinaları, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan cihazlar ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar.

Çamaşır kurutucular esas olarak, içlerine sıcak hava akımı yerleştirilmiş raflar üzerinde çamaşır kurutan elektrikli çamaşır kurutucularını ve elektrik ile ısınma sağlanan raylı havlu askılarını kapsamaktadır.

Standart esaslarına göre, araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılmak üzere tasarlanan cihazlar için ilave koşullar gereklidir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-43 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-43: Çamaşır kurutucuları ve raylı havlu askıları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-43 Çamaşır kurutucular test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-43 Çamaşır kurutucular test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp