IEC/EN 60335-2-42 Ticari Tip Konveksiyonlu Fırınlar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-42 Ticari Tip Konveksiyonlu Fırınlar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-42 standardı, elektrik ile çalışan ticari konveksiyon fırınlarının ve buharlı pişiricilerin güvenliği ile ilgilidir. Aynı zamanda başka herhangi bir kullanım dışında, ev kullanımı için amaçlanmayan buhar jeneratörleri de bu gruba girmektedir. Bu cihazların anma gerilimi, tekli kullanım için en fazla 250 volt, bir faz ile nötr arasında bağlanan faz cihazları ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur.

IEC/EN 60335-2-42 Ticari Tip Konveksiyonlu Fırınlar

Bu tür cihazlar örneğin restoranlar, kantinler, hastaneler, pastaneler ve kasaplar gibi ticari işletmelerde kullanılır. Farklı enerji kaynaklarını kullanan cihazların elektrikli kısımları da bu standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-42 standardı, ticari işletmelerde kullanılan elektrikli cihazlarda karşılaşılan genel riskler ile ilgilidir ve bu nedenle söz konusu standardın birincil hedefi güvenliği sağlamaktır.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanmış cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar, yiyeceklerin seri üretimi için kullanılan sürekli işlem cihazları ve mikrodalga fırınlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-42 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-42: Ticari, elektrikli, zorlamalı konveksiyonlu fırınlar, buharlı pişiriciler ve buharlı konveksiyonlu fırınlar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-42 Ticari tip konveksiyonlu fırınlar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-42 Ticari tip konveksiyonlu fırınlar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp