IEC/EN 60335-2-41 Elektrikli Pompalar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-41 Elektrikli Pompalar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-41 standardı, evlerde ve benzeri amaçlarla kullanılması amaçlanan ve 90 dereceyi geçmeyen bir sıcaklığa sahip sıvılar için kullanılan elektrikli pompaların güvenliği ile ilgilidir.Bu pompaların anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için en fazla 250 volt ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur.

IEC/EN 60335-2-41 Elektrikli Pompalar

Bu standart kapsamına giren başlıca örnekler şunlardır: akvaryum pompaları, bahçe havuzları için pompalar, duş püskürtme pompaları, çamur pompaları, dalgıç pompaları, çeşme pompaları ve dikey pompalar.

Normal ev kullanımı için tasarlanmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde meslekten olmayan kişiler tarafından kullanılan cihazlar insanlar için tehlike kaynağı olarak kabul edilmektedir ve bu standart kapsamında değerlendirilmektedir.

IEC/EN 60335-2-41 standardı, ticari işletmelerde kullanılan elektrikli cihazlarda karşılaşılan genel riskler ile ilgilidir ve bu nedenle söz konusu standardın birincil hedefi güvenliği sağlamaktır.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanmış cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar, ısıtma ve servis suyu tesisatı için sabit sirkülasyon pompaları, yanıcı sıvılar için pompalar ve elektrolitik tipte klorinatörler içeren pompalar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-41 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-41: Pompalar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-41 Elektrikli pompalar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-41 Elektrikli pompalar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp