IEC/EN 60335-2-4 Çamaşır Makinaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-4 Çamaşır Makinaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-4 standardı, tek başına elektrikli sıkma aspiratörleri ve yıkama ve sıkma işlemleri için ayrı ünitelere sahip çamaşır makinalarında bulunan sıkma makinaları için geçerlidir. Bu makinalar, 10 kg kuru bezi yıkama kapasitesine ve tambur çevresel hızı saniyede 50 metreyi aşmayan kapasiteye sahip, ev ve benzeri amaçlar için üretilen, anma gerilimleri tek fazlı cihazlar için 250 volttan, diğer cihazlar için 480 volttan fazla olmayan makinalardır.

IEC/EN 60335-2-4 Çamaşır Makinaları

Normal ev kullanımına yönelik olmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılması amaçlanan spin ekstraktörleri ve yassı bloklarda ortak kullanım için spin ekstraktörleri gibi insan sağlığı için bir tehlike kaynağı olan makinalar veya çamaşırhanelerde kullanılan makinalar bu standardın kapsamı dahilindedir.

Kısaca IEC/EN 60335-2-4 standardı, evde ve çevresinde, insanların kullandığı çamaşır makinalarının ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu nedenle genel olarak, çocuklar dahil fiziksel, duyusal veya zihinsel yetenekleri olan kişilerin, tecrübe ve bilgi eksikliği veya talimat olmadan makinayı kullanan kişilerin ya da bu makina ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaya yöneliktir. Bu standart sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan çamaşır makinaları için geçerli değildir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-4 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-4: Döner çamaşır sıkma makineleri için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-4 Çamaşır makinaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-4 Çamaşır makinaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp