IEC/EN 60335-2-38 Ticari Tip Izgaralar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-38 Ticari Tip Izgaralar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-38 standardı, elektrik ile çalışan ticari ızgaraların ve ev kullanımına yönelik olmayan ızgaraların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların anma gerilimleri, bir faz ile nötr arasında bağlanan tek fazlı cihazlar için en fazla 250 volt ve diğer cihazlar için en fazla 480 volttur. Bu tür cihazlar örneğin restoranlar, kantinler, hastaneler, pastaneler ve kasaplar gibi ticari işletmelerde kullanılır. Sanayi tipi ızgara makinası olarak üretilen tost ve ızgara makinaları, genel olarak iş yerleri için üretilen ve kafelerde, lokantalarda, büfelerde, kahvaltı salonlarında, endüstriyel mutfaklarda ve kalabalık ev ortamlarında kullanım alanı bulan endüstriyel makinalardır. Bu arada farklı enerji kaynaklarını kullanan cihazların elektrikli kısımları da bu standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-38 Ticari Tip Izgaralar

IEC/EN 60335-2-38 standardı, ticari işletmelerde kullanılan elektrikli cihazlarda karşılaşılan genel riskler ile ilgilidir ve bu nedenle söz konusu standardın birincil hedefi güvenliği sağlamaktır.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanmış cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar, yiyeceklerin seri üretimi için kullanılan sürekli işlem cihazları, kızartma makinaları (griller) ve tost makineleri ve indüksiyonlu ısıtma kaynakları içeren cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-38 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-38: Ticari amaçlı tek ve çift taraflı ızgaralar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-38 Ticari tip ızgaralar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-38 Ticari tip ızgaralar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp