IEC/EN 60335-2-37 Ticari Tip Fritözler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-37 Ticari Tip Fritözler

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-37 standardı, elektrik ile çalışan, hacmi 200 lireyi aşmayan ve 50 kPa’yı basınç değerini geçmeyen basınçlı kaplar dahil ticari derin yağ fritözleri ve çörek fritözlerinin güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazlar gerekli voltaj değeri, bir faz ile nötr arasına bağlanmış tek fazlı cihazlar için 250 voltun ve diğer cihazlar için 480 voltun üzerinde değildir. Bu cihazlar örneğin restoranların, kantinlerin ve hastanelerin mutfaklarında ve pastaneler ve kasaplar gibi ticari işletmelerde kullanılır. Başka enerji kaynaklarını kullanan cihazların elektrikli kısımları da bu standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-37 Ticari Tip Fritözler

IEC/EN 60335-2-37 standardı, ticari işletmelerde kullanılan elektrikli cihazların ortak tehlikeleri ile ilgilidir ve bu yüzden söz konusu standardın birincil hedefi güvenliği sağlamaktır.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanmış cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar ve sürekli yiyecek üretimi için kullanılan cihazlar.

Bu standat esaslarına göre, araçlarda, gemilerde veya hava araçlarında kullanılması amaçlanan cihazlar için ilave gereksinimler gereklidir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-37 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-37: Ticari amaçlı elektrikli yağlı derin kızartıcılar(fritöz) için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-37 Ticari tip fritözler test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-37 Ticari tip fritözler test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp