IEC/EN 60335-2-36 Ticari Tip Ocaklar, Fırınlar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-36 Ticari Tip Ocaklar, Fırınlar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-36 standardı, elektrikle çalışan ticari pişirme ve fırınlama cihazlarının, fırınların, ocakların, ocak elemanlarının ve ev ve benzeri kullanım için amaçlanmayan benzer cihazların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların voltajları, bir faza bağlı tek fazlı cihazlar için 250 voltun, diğer cihazlar için 480 voltun üzerinde değildir. Bu cihazlar örneğin restoranların, kantinlerin ve hastanelerin mutfaklarında ve pastaneler ve kasaplar gibi ticari işletmelerde kullanılır. Başka enerji kaynaklarından yararlanan cihazların elektrikli kısımları da bu standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-36 Ticari Tip Ocaklar, Fırınlar

IEC/EN 60335-2-36 standardı, ticari işletmelerde kullanılan elektrikli cihazların ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu yüzden bu standart, güvenliği sağlamayı hedeflemektedir.

Şu sayılan cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanmış cihazlar, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar, yiyeceklerin sürekli seri üretimi için kullanılan cihazlar, buharlı pişiriciler, basınçlı buharla çalışan fırınlar, sıcak dolaplar ve mikrodalga fırınlar.

Standat esaslarına göre, araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan cihazlar için ilave gereksinimler gereklidir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-36 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-36: Ticari tip elektrikli ocaklı fırınlar, fırınlar, ocaklar ve ocak elemanları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-36 Ticari tip ocaklar ve fırınlar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-36 Ticari tip ocaklar ve fırınlar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp