IEC/EN 60335-2-30 Elektrikli Oda Isıtıcıları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-30 Elektrikli Oda Isıtıcıları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-30 standardı, ev içi ve benzeri amaçlar için kullanılan elektrikli oda ısıtıcılarının güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların nominal voltajları tek fazlı cihazlar için 250 volttan ve diğer cihazlar için 480 volttan yüksek değildir.

IEC/EN 60335-2-30 Elektrikli Oda Isıtıcıları

Bu standardın kapsamına giren örnek cihazlar şunlardır: konvektör ısıtıcıları, fanlı ısıtıcılar, seralarda kullanım amaçlı ısıtıcılar, sıvı dolu radyatörler, panel ısıtıcıları, radyan ısıtıcılar, borulu ısıtıcılar ve tavana monte edilmiş ısı lamba cihazları. Tavana monte edilen ısı lambası cihazlarının tahliye fanları için, uygulanabilir olduğu ölçüde IEC/EN 60335-2-80 standardı esasları geçerlidir.

Normal ev kullanımı için tasarlanan ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde, kullanılması amaçlanan ısıtıcılar da insan sağlığı bakımından riskli oldukları için, bu standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-30 standardı, evde ve çevresinde, insanların kullandığı elektrikli cihazların ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu standardın kapsamına girmeyen bazı cihazlar şunlardır: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan ısıtıcılar, klimaların içine yerleştirilmiş ısıtıcılar, çamaşır kurutucular ve havlu rayları, sauna ısıtıcıları, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar, termal depo oda ısıtıcıları, hayvan yetiştiriciliği için ısıtma cihazları, ayak ısıtıcıları ve ısıtma matları, oda ısıtması için esnek levha ısıtma elemanları, ısıtmalı halılar, merkezi ısıtma sistemleri ve ısıtma kabloları.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-30 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-30: Oda ısıtıcıları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-30 Elektrikli oda ısıtıcıları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-30 Elektrikli oda ısıtıcıları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp