IEC/EN 60335-2-3 Elektrikli Ütüler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-3 Elektrikli Ütüler

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-3 standardı, ev tipi ve benzeri amaçlar için, olması gereken voltaj değeri 250 volttan fazla olmayan, ayrı bir su haznesi veya kazanı 5 litreyi geçmeyen kazanlar dahil olmak üzere, elektrikli kuru ütüler ve buharlı ütülerin güvenliği ile ilgilidir. Normal ev kullanımı için tasarlanmamış, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılmak üzere üretilen cihazlar gibi insan sağlığı için tehlike kaynağı olabilecek cihazlar da bu standart kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-3 Elektrikli Ütüler

Kısaca IEC/EN 60335-2-3 standardı, evde ve çevresinde, insanların kullandığı elektrikli ütülerin ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu yüzden genel olarak, çocuklar dahil fiziksel, duyusal veya zihinsel yetenekleri olan kişilerin, tecrübe ve bilgi eksikliği veya talimat olmadan cihazı kullanan kişilerin ya da cihazla oynayan çocukların güvenliğini sağlamaya yöneliktir. Araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan elektrikli ütüler için ilave koşullar gereklidir.

Bu arada söz konusu standart, ütücüler için (IEC/EN 60335-2-44 standardı), sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan elektrikli ütüler için ve aşındırıcı veya patlayıcı bir atmosferin bulunduğu yerlerde kullanılması amaçlanan ütüler için geçerli değildir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-3 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-3: Elektrikli ütüler için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-3 Elektrikli ütüler test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-3 Elektrikli ütüler test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp