IEC/EN 60335-2-29 Batarya Doldurma Cihazları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-29 Batarya Doldurma Cihazları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-29 standardı, ekstra düşük voltaj güvenliği olan bir çıkışa sahip ev ve benzeri kullanımlar için tasarlanan elektrikli akü şarj cihazlarının güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların nominal voltajları 250 volttan yüksek değildir.

IEC/EN 60335-2-29 Batarya Doldurma Cihazları

Normal ev kullanımı için tasarlanmamış, ancak yine de mağazalarda, hafif sanayide, garajlarda ve çiftliklerde kullanılmak üzere tasarlanan batarya şarj cihazları, insan sağlığı için tehlike yaratabilecek türden oldukları için, bu standardın kapsamı dahilindedir.

IEC/EN 60335-2-29 standardının temel amacı, tecrübe ve bilgi eksikliği olan kişilerin ya da bu cihazlar ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaktır.

Bu standardın kapsamına girmeyen bazı cihazlar şunlardır: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan batarya şarj cihazları, karavanlara ve benzer araçlara takma olanlar hariç, dahili akü şarj cihazları, pili kullanıcı tarafından erişilemeyen, cihazın parçası olan batarya şarj cihazları, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan cihazlar, birden fazla ünite içeren akü şarj cihazları, oyuncaklar için akü şarj cihazları, fotografik amaçlı flaş aparatları için batarya cihazları ve elektrikli taşıtlarda kullanım amaçlı akü şarj cihazları.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-29 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-29: Batarya doldurma cihazları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-29 Batarya doldurma cihazları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-29 Batarya doldurma cihazları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp