IEC/EN 60335-2-28 Elektrikli Dikiş Makinaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-28 Elektrikli Dikiş Makinaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-28 standardı, ev tipi ve benzeri kullanımlar için tasarlanan elektrikli dikiş makinalarının güvenliği ile ilgilidir. Genel olarak bu makinaların nominal voltajları, tek fazlı cihazlar için 250 volttan ve diğer cihazlar için 480 volttan fazla değildir. Overlok makinaları ve elektrikli setler bu standart kapsamındadır.

IEC/EN 60335-2-28 Elektrikli Dikiş Makinaları

Normal ev kullanımına yönelik olmayan, ancak yine de dükkanlarda ve hafif sanayide çalışan kişiler tarafından kullanılması amaçlanan elektrikli dikiş makinaları da insanlar için birer tehlike kaynağı olduğu için, bu standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-28 standardı, evde ve çevresinde, insanların kullandığı elektrikli dikiş makinalarının ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu yüzden bu standardın temel amacı, çocuklar dahil tecrübe ve bilgi eksikliği olan kişilerin ya da bu cihazlar ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaktır.

Sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan elektrikli dikiş makinaları ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan dikiş makinaları bu standardın kapsamı dışındadır. Ayrıca araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan cihazlarda ilave koşullar gerekli görülmektedir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-28 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-28: Dikiş makinaları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-28 Elektrikli dikiş makinaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-28 Elektrikli dikiş makinaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp