IEC/EN 60335-2-26 Elektrikli Saatler
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-26 Elektrikli Saatler

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-26 standardı, nominal voltajı 250 volttan fazla olmayan elektrikli saatlerin güvenliği ile ilgilidir. Bu standarın kapsamına giren saat örnekleri şunlardır: alarm saatleri, elektrikle çalışan bir sarma mekanizmasına sahip yay tahrikli saatler ve motorlar dışında çalışma ekipmanı araçlarını içeren saatler.

IEC/EN 60335-2-26 Elektrikli Saatler

Uygulanabildiği kadarı ile bu standart, evde ve çevresindeki insanların karşılaştığı cihazların ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Bu nedenle saatlerin küçük çocuklar tarafından kullanılması veya gözetim altında olmayan kişiler tarafından kullanılması ya da küçük çocuklar tarafından oynanması durumlarını kapsamaktadır. Ancak araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan saatlerde ilave koşullar gereklidir.

Kısaca IEC/EN 60335-2-26 standardı, evlerde kullanım amaçlı tasarlanan elektrikli saatlerin güvenliği ile de ilgilidir.

Bu standardın kapsamına girmeyen bazı cihazlar şunlardır: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan saatler, pil ile çalışan saatler, toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı bir atmosfer koşullarında kullanılması amaçlanan saatler, pişirme menzili için ana kontrol saatleri ve zamanlayıcılar, çamaşır makinaları ve benzeri makinalar gibi zaman göstergesi ile birlikte olsun olmasın, başka fonksiyonları olan saatler, masa saatleri ve sadece elektronik devreleri içeren saatler.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-26 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-26: Saatler için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-26 Elektrikli saatler test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-26 Elektrikli saatler test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp