IEC/EN 60335-2-24 Dondurma Makinaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-24 Dondurma Makinaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-24 standardı, şu sayılan cihazların güvenliği ile ilgilidir:

IEC/EN 60335-2-24 Dondurma Makinaları

  • Ev ve benzeri kullanımlar için tasarlanan soğutma cihazları
  • Bir motor kompresörü içeren buz yapıcılar ve dondurulmuş gıda saklama bölmelerine monte edilmesi amaçlanan buz yapıcılar
  • Kamp yapmak için kullanılan soğutma cihazları ve buz makinaları, eğlence amaçlı karavanlar ve tekneler.

Bu cihazların anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için 250 volt, diğer cihazlar için 480 volt ve pil çalışan cihazlar için 24 volt doğru akım bataryadır.

Yukarıda sayılan cihazlar ana şebekeden, ayrı bir bataryadan ya da her ikisinden birden çalıştırılabilir.

Bu standart aynı zamanda, yanıcı soğutucu akışkanlar kullanan ev tipi cihazlar ile de ilgilidir.

IEC/EN 60335-2-24 standardı, evlerde kullanım amaçlı tasarlanan dondurma cihazlarının güvenliği ile de ilgilidir. ISO standartlarında ele alınan, soğutucu cihazların yapım ve işletim özelliklerini kapsamamaktadır.

Bu standardın kapsamına girmeyen bazı cihazlar şunlardır: açık havada kullanılması amaçlanan aletler, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanmış cihazlar, soğutma işlevi için bir güç kaynağı olarak batarya kullanan cihazlar, motor kompresörleri, ticari dağıtım cihazları ve otomatlar ve ticari dondurma gereçleri.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-24 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-24: Soğutucular, dondurma cihazları ve buz yapıcılar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-24 Dondurma makinaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-24 Dondurma makinaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp