IEC/EN 60335-2-23 Deri ya da Saç Bakım Cihazları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-23 Deri ya da Saç Bakım Cihazları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan IEC/EN 60335-2-23 standardı, insanların veya hayvanların cilt veya saçlarının bakımı için kullanılan elektrikli cihazların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazlar ev ve benzeri amaçlar için tasarlanmıştır ve en fazla 250 volt anma geriliminde çalışırlar.

IEC/EN 60335-2-23 Deri ya da Saç Bakım Cihazları

Bu standart kapsamına giren başlıca cihazlar şunlardır: kıvrık taraklar, saç maşaları, ayrı ısıtıcılara sahip saç kıvırma cihazları, yüz buhar makinaları, saç kurutucular, saç düzleştiriciler, el kurutucular, ayrılabilir bukle maşaları için ısıtıcılar ve kalıcı dalga cihazları.

Normal ev kullanımı için tasarlanmamış, ancak dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılmak üzere tasarlanmış cihaz ve ekipmanlar, insanlar için tehlike kaynağı kabul edilmektedir ve bunlar da standardın kapsamına girmektedir. Örneğin kuaför salonlarında kullanılan cihazlar bu standarda tabidir.

Bu standardın kapsamına girmeyen bazı cihazlar şunlardır: sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan aletler, tıraş makinaları, saç kesme makinaları ve benzeri aletler, battaniyeler, pedler, giysiler ve benzeri esnek ısıtma cihazları, cildi optik radyasyona maruz bırakan cihazlar, lazer ve yoğun ışık kaynakları içeren kozmetik ve güzellik bakım cihazları ve tıbbi amaçlar için tasarlanmış aletler.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 374 EN 60335-2-23 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-23: Deri veya saç bakım cihazları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-23 Deri ya da saç bakım cihazları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-23 Deri ya da saç bakım cihazları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp