IEC/EN 60335-2-21 Depolu Su Isıtıcılar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-21 Depolu Su Isıtıcılar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-21 standardı, elektrikli ev tipi su ısıtıcılarının güvenliğini, evsel ve benzeri amaçlarla ele alır ve kaynama sıcaklığının altındaki su ısıtıcılarını hedefler. Bu cihazların anma gerilimleri, tek fazlı cihazlar için 250 volttan ve diğer cihazlar için 480 volttan fazla değildir.

IEC/EN 60335-2-21 Depolu Su Isıtıcılar

Dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılmaya yönelik tasarlanmış cihazlar, insanlar için tehlike kaynağı olduğu için, bu cihazlar da standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-21 standardı, evlerde kullanılan depolu su ısıtıcılarının, insan sağlığı için yarattığı tehlikeler ile ilgilidir. Bu nedenle bu standardın temel amacı, çocuklar dahil tecrübe ve bilgi eksikliği olan, fiziksel, duyusal veya zihinsel yeteneklere sahip kişilerin ya da bu cihazlar ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaktır.

Yüksek irtifalarda kullanılması amaçlanan cihazlar ile araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan cihazlar için ilave koşullar gerekebilir.

Bu standardın kapsamına girmeyen bazı cihazlar şunlardır: kaynar suya yönelik cihazlar, anlık su ısıtıcıları, ticari dağıtım cihazları ve otomatlar, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan aletler ve toz, buhar veya gaz gibi aşındırıcı veya patlayıcı bir ortamın olduğu yerlerde kullanılması amaçlanan cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 2212 EN 60335-2-21 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-21: Depolu su ısıtıcılar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-21 Depolu su ısıtıcılar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-21 Depolu su ısıtıcılar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp