IEC/EN 60335-2-2 Elektrik Süpürgeleri
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-2 Elektrik Süpürgeleri

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-2 standardı, elektrikli süpürgeler dahil olmak üzere ev ve benzeri amaçlar için su emmeli temizlik cihazlarının güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazların olması gereken gerilimleri 250 volttan fazla değildir. Bu standart, aynı zamanda merkezi elektrikli süpürgeler ve otomatik batarya ile çalışan temizleyiciler için de geçerlidir. Ayrıca motorlu temizleme kafaları ve belli bir elektrikli süpürge ile ilişkili akım taşıyan hortumlar için de bu standart geçerlidir.

IEC/EN 60335-2-2 Elektrik Süpürgeleri

Batarya ile çalışan cihazlar ve doğru akım ile beslenen cihazlar bu standardın kapsamına girmektedir. Şebeke beslemeli veya batarya ile çalışan çift besleme cihazları, batarya modunda çalıştırıldığı zaman, batarya ile çalışan cihazlar olarak kabul edilir.

Normal ev kullanımına yönelik olmayan, ancak yine de işletmelerde normal temizlik için kullanılması amaçlanan ve insanlar için tehlike kaynağı olabilecek cihazlar, bu standardın kapsamı dahilindedir.

Kısaca IEC/EN 60335-2-2 standardı, evde ve çevresinde, insanların kullandığı elektrikli süpürgelerin ortak tehlikeleri ile ilgilidir. Araçlarda, gemilerde veya hava taşıtlarında kullanılması amaçlanan elektrik süpürgeleri için ilave koşullar gereklidir. Buna karşılık bu standart, sadece endüstriyel amaçlar için tasarlanan elektrik süpürgeleri için geçerli değildir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-2 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-2: Vakumlu temizleyiciler ve su emmeli temizleme cihazları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-2 Elektrik süpürgeleri test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-2 Elektrik süpürgeleri test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp