IEC/EN 60335-2-15 Elektrikli Kettle ve Çay Makinaları
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-15 Elektrikli Kettle ve Çay Makinaları

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-15 standardı, ev ve benzeri amaçlar için sıvıları ısıtmak için kullanılan elektrikli cihazların güvenliği ile ilgilidir ve nominal voltajları 250 volttan fazla değildir. Yiyecekleri ısıtmak için kullanılan bazı cihazlar da bu standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-15 Elektrikli Kettle ve Çay Makinaları

Bu standardın kapsamında olan bazı cihazlar şunlardır: kahve makinaları, pişirme tavaları, yumurta makinaları, biberon ısıtıcıları, kaynar su kazanları ve diğer cihazlar, süt ısıtıcıları, 140 kPa’yı aşmayan ve pişirme kapasitesi 10 litreyi geçmeyen nominal pişirme basıncına sahip düdüklü tencereler, pilav tencereleri, yavaş ısıtıcılar, buharlı pişiriciler, soya sütü makinaları, çay makinaları, yıkama kazanları ve yoğurt makinaları.

Mağazalarda, hafif sanayide ve çiftliklerde meslekten olmayan kişiler tarafından da kullanılabilecek normal ev ve benzeri kullanım amaçlı cihazlar da bu standart kapsamına girmektedir. Örneğin su ceketi bulunan tutkal kapları, hayvan yemi kazanları ve sterilizatörler gibi.

Eğer gıdaları ticari tüketim amacıyla işlemek için cihazın profesyonelce kullanılması amaçlanıyorsa, bu cihazlar ev ve benzeri kullanımlar için kabul edilmez.

IEC/EN 60335-2-15 standardı, evlerde kullanılan elektrikli kettle ve çay makinalarının, insan sağlığı için yarattığı tehlikeler ile ilgilidir.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-15 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-15: Sıvı ısıtma cihazları için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-15 Elektrikli kettle ve çay makinaları test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-15 Elektrikli kettle ve çay makinaları test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp