IEC/EN 60335-2-14 Mutfak Robotları, Mutfak Malzemeleri
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-14 Mutfak Robotları, Mutfak Malzemeleri

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-14 standardı, ev içi ve benzeri amaçlarla kullanılan elektrikli mutfak makinalarının güvenliğini ele almaktadır. Bu cihazların anma gerilimleri 250 volttan fazla değildir.

IEC/EN 60335-2-14 Mutfak Robotları, Mutfak Malzemeleri

Şu sayılan cihazlar ve mutfak malzemeleri, söz konusu standardın kapsamına girmektedir: meyve suyu özütleyicileri, karıştırıcılar, fasulye dilimleme makinaları, teneke kutu açacakları, santrifüjlü meyve sıkacakları, döner makinaları, narenciye sıkacakları, 500 gram hazne kapasitesini aşmayan kahve değirmenleri, krema çırpıcıları, yumurta çırpıcıları, yiyecek karıştırıcıları, gıda işlemcileri, 3 litre hazne kapasitesini aşmayan tahıl değirmenleri, rendeler, dondurma makinaları, bıçak bileme makinaları, bıçaklar, kıyma makineleri, makarna yapıcıları, patates soyma makinaları, öğütücüler, eleme makineleri ve dilimleme makinaları.

Evlerde kullanılmak üzere tasarlanmamış, sadece dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılması amaçlanan makinalar da insanlar için birer tehlike kaynağı kabul edilmektedir ve bu standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-14 standardı, evlerde kullanılan mutfak robotları ve mutfak malzemelerinin, insan sağlığı için yarattığı tehlikeler ile ilgilidir. Bu nedenle bu standardın temel amacı, çocuklar dahil tecrübe ve bilgi eksikliği olan, fiziksel, duyusal veya zihinsel yeteneklere sahip kişilerin ya da bu cihazlar ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaktır.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-14 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-14: Mutfak makineleri için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-14 Mutfak robotları, mutfak malzemeleri test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-14 Mutfak robotları, mutfak malzemeleri test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp