IEC/EN 60335-2-13 Elektrikli Yağlı Kızartıcılar
Standardizasyon Testleri

IEC/EN 60335-2-13 Elektrikli Yağlı Kızartıcılar

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan ve yayınlanan IEC/EN 60335-2-13 standardı, ev ve benzeri kullanımlar için tasarlanmış, hacmi 5 litreyi geçmeyen, tavsiye edilen en yüksek yağ miktarına sahip elektrikli kızartma makinelerinin, kızartma tavalarının ve yemek pişirmek için yağın kullanıldığı başka cihazların güvenliği ile ilgilidir. Bu cihazlar çalışmak için, en fazla 250 volt voltaja ihtiyaç duymaktadır.

IEC/EN 60335-2-13 Elektrikli Yağlı Kızartıcılar

Normal ev kullanımına yönelik olmayan, ancak yine de dükkanlarda, hafif sanayide ve çiftliklerde kullanılması amaçlanan ekipmanlar da insanlar için birer tehlike kaynağı kabul edilmektedir ve bu standardın kapsamına girmektedir.

IEC/EN 60335-2-13 standardı, evlerde kullanılan elektrikli yağlı kızartıcıların, insan sağlığı için yarattığı tehlikeler ile ilgilidir. Bu nedenle bu standardın temel amacı, çocuklar dahil tecrübe ve bilgi eksikliği olan, fiziksel, duyusal veya zihinsel yeteneklere sahip kişilerin ya da bu cihazlar ile oynayan çocukların güvenliğini sağlamaktır.

Şu sayılan ekipman ve cihazlar, söz konusu standardın kapsamına girmemektedir: ticari kullanım amaçlı derin yağlı fritözler, ticari çok amaçlı tencere tavaları ve toz, buhar veya gaz gibi korozif veya patlayıcı bir atmosferin olduğu yerlerde kullanılması amaçlanan cihazlar.

Söz konusu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60335-2-13 Güvenlik kuralları - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli cihazlar için - Bölüm 2-13: Derin yağlı kızartıcılar, kızartma tavaları ve benzeri cihazlar için özel kurallar.

EUROLAB, standardizasyon testleri kapsamında IEC/EN 60335-2-13 Elektrikli yağlı kızartıcılar test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

IEC/EN 60335-2-13 Elektrikli yağlı kızartıcılar test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka standardizasyon test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp